Έχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια της

Παρασκευή, 08 Ιουνίου 2012 21:05

Με 10 παίχτες από το 44΄ και χαμένο πέναλτι στο 70΄ ήρθε ισόπαλη η Εθνική 1-1.penalti

Με ένα δεύτερο ημίχρονο ονειρικό, η Εθνική ανέτρεψε το σε βάρος της 0-1, και με 10 παίκτες λίγο έλειψε να πάρει μια παλικαρίσια νίκη από τους Πολωνούς και από τον ανεκδιήγητο Ισπανό διαιτητή.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Ελλάδας, είχε πολλά προβλήματα κυρίως από τη δεξιά μεριά όπως επιτίθονταν οι Πολωνοί, με τον Χολέμπας να είναι φανερά ανήμπορος και χωρίς βοήθεια από τα χαφ. Σε μια από τις πολλές πλαγιοκοπήσεις των Πολωνών ήρθε και το γκολ στο 17΄ με τον Λεβαντόφσκι. Σα να μην έφτανε αυτό ήρθε ο τραυματισμός του Αβραάμ Παπαδόπουλου, ο οποίος αντικαταστάθηκε στο 37΄ από τον συνεπώνυμό του Κυριάκο.

Το αποκορύφωμα όμως όλων ήταν ο προκλητικότατος Ισπανός Καρμπάγιο που τα έβλεπε όλα κόκκινα, (Πολωνικά) αφού μέσα σε 10 λεπτά έδειξε 2 κίτρινες κάρτες στον Παπασταθόπουλο από το πουθενά, και έτσι η Εθνική μας έμεινε ξαφνικά πίσω στο σκορ και με παίκτη λιγότερο. Ο "χειρουργός" όμως διαιτητής δεν σταμάτησε εκεί αλλά αρνήθηκε και πεντακάθαρο πέναλτι υπέρ της Εθνικής μας στο 45΄ όταν ο Πέρκις έκοψε σέντρα με το χέρι μετά από γύρισμα του Νίνη. Κι ο ίδιος ο Σμούντα θα το έδεινε.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας μπήκε με ψυχή και με μια αλλαγή που έμελλε να είναι καθοριστική. Μπήκε ο Σαλπιγγίδης στη θέση του Νίνη. Αυτός ήταν που ανάστάτωσε την άμυνα των Πολώνών και στο 51΄ μετά από πάσα του Τοροσίδη, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-1 και ξεσηκώνοντας τους 5.000 Έλληνες που βρισκόταν στις κερκίδες.

Η Εθνική συνέχισε να επιτίθεται δείχνοντας ότι και με 10 παίκτες μπορούσε να πάρει το παιχνίδι. Στο 68' ο Φερνάντο Σάντος έκανε την τρίτη του αλλαγή βάζοντας τον Φορτούνη στην θέση του Γκέκα.

Στο 69' ο Φορτούνης στην πρώτη του επαφή με την μπάλα έδωσε ωραία πάσα στον Σαλπιγγίδη ο οποίος βγήκε τετ α τετ με τονΤσέσνι προλαβαίνοντας την έξοδό του, αυτός τον ανέτρεψε και ο Ισπανός διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι και την κόκκινη κάρτα στον γκολκίπερ των γηπεδούχων.

Ο Καραγκούνης ανέλαβε την εκτέλεση και ο Τίτον που μπήκε αλλαγή απέκρουσε κρατώντας το 1-1, στερώντας από την Ελλάδα το  2ο γκολ και τη νίκη.

Ένα γκολ το οποίο ήρθε στο 75', όταν ο Σαμαράς έδωσε στο Φορτούνη, αυτός έκανε την παράλληλη μπαλιά με τον Σαλπιγγίδη να σημειώνει το τέρμα το οποίο ακυρώθηκε ως οφσάιντ στον Σαμαρά από τον Ισπανό σφαγέα της Ελλάδας.

Έτσι μοιραία ήρθε η λήξη και τις 2 ομάδες να μοιράζονται τέρματα και βαθμούς και τον ανεκδιήγητο Ισπανό Καρμπάγιο, να κλέβει την παράσταση ανητικά φυσικά.goall  ethniki

Πολωνία (Σμούντα): Στσένσι, Πίστσεκ, Βασιλέβσκι, Περκίς, Μπενίς, Πολάνσκι, Μουράβσκι, Μπλάστσικόβσκι, Ομπράνιακ, Ρίμπους (69' Τίτον), Λεβαντόβσκι.

Ελλάδα (Σάντος): Χαλκιάς, Τοροσίδης, Χολέμπας, Αβρ. Παπαδόπουλος (35' λ.τρ. Κυρ. Παπαδόπουλος), Παπασταθόπουλος, Κατσουράνης, Καραγκούνης, Μανιάτης, Νίνης (46' Σαλπιγγίδης), Σαμαράς, Γκέκας (68' Φορτούνης).

Κίτρινες κάρτες: Παπασταθόπουλος (35', Ελλάδα), Χολέμπας (45+', Ελλάδα), Καραγκούνης (54' Ελλάδα)

Κόκκινες κάρτες: Στσένσι (69', Πολωνία)-Παπασταθόπουλος (44', Ελλάδα)

Σκόρερ: Λεβαντόβσκι (17', Πολωνία)-Σαλπιγγίδης (51', Ελλάδα)